”Recykling? To strata czasu!” – powiedział kiedyś co drugi Polak

Recykling z początku wydawać się może okropnie mozolny i czasochłonny. Mokry papier to jeszcze papier, czy już powinien trafić do zmieszanych? A ten karton po mleku… ani to papier, ani plastik, więc gdzie go wyrzucić? 🤷‍♂️
    Te kilka porad sprawi, że segregacja odpadów stanie się prosta i przyjemna – pomożemy Ci zaoszczędzić czas, środowisko i pieniądze. ♻️

    1. Poświęć jednorazowo czas na edukację, by nie musieć się już więcej głowić

Znajome jest Ci ciągłe zastanawianie się, co gdzie wyrzucić? Poświęć jednorazowo więcej czasu, usiądź i przejrzyj wartościowe źródła na temat segregacji, by nie musieć się tym już więcej przejmować.

    2. Usprawnij swoje gospodarstwo domowe

Popularnością cieszą się szuflady, które podzielone są na wszystkie rodzaje odpadów. Jest to świetne rozwiązanie… jeśli ma się czas na wynoszenie śmieci dwa razy dziennie. Tak drobne przestrzenie bardzo szybko się zapełniają, może lepiej spróbować trochę inaczej?
    – Może masz domowe biuro, które generuje najwięcej odpadów papierowych w domu? Właśnie tam warto umiejscowić kosz, który będzie wyłącznie na papier. A może wręcz przeciwnie, nie ma u Ciebie prawie żadnych odpadów papierowych? Wtedy za kosz na papier posłużyć może zwykła, papierowa torba po jedzeniu; można ją złożyć, dzięki czemu pomieści kartki, ale zajmie mało miejsca. Pamiętaj, że papier musi być czysty i suchy! W innym wypadku powinien trafić do odpadów zmieszanych.
    – Zaoszczędzone miejsce pod zlewem możesz wykorzystać na większe kosze na odpady zmieszane i na te, których generujesz najwięcej. Może to plastik? Może bio? Przeanalizuj swoje gospodarstwo domowe.
    – Plastikowe czy szklane butelki mogą stać luzem w szafce, obok lodówki czy w ukrytym rogu kuchni – łatwo weźmiesz je w rękę, wynosząc inny worek, lub jeśli jest ich dużo, zebrać je w nowy.
    – Odpady biodegradowalne możesz składować w plastikowym pojemniku na żywność, by nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu. By zapobiec ich psuciu się, trzymaj je w chłodnym miejscu – na balkonie, w szafce czy w szufladzie lodówki.

    3. Dokładnie zgniataj przed wyrzuceniem

Wszelkie opakowania wyrzucone luzem zajmują bardzo dużo miejsca. Nie tylko musisz przechadzać się z workami śmieci częściej, ale także śmieciarki muszą częściej przyjeżdżać po ich odbiór. W skali globalnej generuje to mnóstwo spalin! Pamiętaj, by opakowanie przed wyrzuceniem było dokładnie zgniecione.
Mamy nadzieję, że te kilka trików usprawni Twoje życie. Niech segregacja będzie miłym dodatkiem do życia, a nie codzienną udręką!

Share this post: 

Bądź pierwszym komentującym “”Recykling? To strata czasu!” – powiedział kiedyś co drugi Polak”