Korzystanie z publicznej toalety jest nieuniknione, a co za tym idzie? Jesteśmy narażeni na kontakt z różnorodnymi zarazkami, które mogą mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie. Łazienki ogólnodostępne na stacjach benzynowych, w centrach handlowych czy pubach charakteryzują się dużą przepustowością. Nawet regularne dbanie o czystość za pomocą specjalistycznych środków chemicznych może okazać się niewystarczające. Wbrew pozorom najwięcej zarazków nie znajduje się jedynie na desce sedesowej, ale także w mniej dostępnych miejscach. W poniższym artykule odpowiemy, z jakimi mikroorganizmami możemy mieć tam styczność, jak się przed nimi chronić i co stanowi realne zagrożenie dla naszego organizmu. Zapraszamy do ciekawej lektury!
Bakterie w toalecie – czym można zarazić się w ogólnodostępnych łazienkach?
Czy wiedziałeś, że około 70% użytkowników nie myje rąk po wyjściu z publicznej toalety? Przeprowadzono badania, które potwierdziły, że największe zagrożenie dla naszego zdrowia stanowią brudne ręce. Dotykamy nimi klamek, sedesu, a nawet papieru toaletowego, pozostawiając na nich po sobie ślad w postaci niebezpiecznych mikroorganizmów. Co ciekawe, za największe skupisko bakterii oraz wirusów uważa się deskę sedesową i nic w tym dziwnego. Korzystając z toalety, może dojść do zakażenia, lecz takich przypadków nie jest wcale zbyt dużo. Zazwyczaj bakterie przenoszone drogą płciową bardzo szybką giną po opuszczeniu swojego naturalnego środowiska. Niemniej jednak powinniśmy mieć na uwadze, że w publicznej toalecie występują również:
- bakterie E.coli, czyli pałeczki okrężnicy,
- wirusy zapalenia wątroby typu A,
- rotawirusy,
- wirusy grypy,
- paciorkowce,
- gronkowce,
- Salmonella,
- patogeny odpowiedzialne za występowanie chorób wenerycznych.
Jak chronić się przed zarazkami w toalecie?
Borykasz się z obniżoną odpornością? Obawiasz się wszechobecnych zarazków w toalecie, szczególnie w dobie koronawirusa? Wystarczy, że będziesz przestrzegał kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim przed skorzystaniem z publicznej toalety postaraj się wytrzeć deskę sedesową. Dla komfortu psychicznego możesz także położyć papier na deskę klozetową, gdyż jak się okazuje, załatwianie potrzeb „z wysokości” może okazać się niebezpieczne dla innych użytkowników łazienek ogólnodostępnych. Równie skutecznym rozwiązaniem jest inteligentny system higieny toalety, czyli specjalna nakładka na deskę sedesową, która za pomocą czujnika pokrywa deskę jednorazową foliową nakładką. Tego typu urządzenie można nabyć na stronie cleanfuture.pl Po każdorazowym korzystaniu z toalety bezwzględnie umyj ręce. Najlepiej, aby trwało to około 30 sekund pod ciepłą wodą. Zarówno do użytku publicznego, jak i domowego poleca się stosowanie sensorycznych podajników mydła (produkt również dostępny na cleanfuture.pl). Jeśli nie musisz, nie korzystaj z suszarek. Stanowią one skupisko grzybów. Doskonałą alternatywą będzie suchy papier, a nawet chusteczka. Korzystając z toalety, a także wchodząc z niej, staraj się nie dotykać kurków z wodą oraz klamek. Najlepiej użyć do tego papieru chroniącego przed bezpośrednim kontaktem z zarazkami. Pamiętaj, aby każdorazowo zachować po sobie czystość w WC.
Deska sedesowa kontra suszarka do rąk – prawdziwe zagrożenie
Bez wątpienia deska sedesowa uchodzi za największe skupisko zarazków w toalecie, dlatego bardzo często wywołuje u nas niechęć przed skorzystaniem z niej w miejscu publicznym. Niemniej sama deska klozetowa nie powinna siać powszechnego zgorszenia. W teorii zakażenie w wyniku siadania na desce jest możliwe, aczkolwiek w rzeczywistości mało prawdopodobne. Patogeny przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka, grzybica czy chlamydia nie żyją zbyt długo poza swoim środowiskiem naturalnym. Co ciekawe, znacznie groźniejszy jest aerozol, który rozprasza się podczas spłukiwania wody. To właśnie on zawiera wiele groźnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów, które z łatwością mogą znaleźć się nawet 2 metry od samej toalety. Można je również znaleźć zarówno na spłuczkach, jak i klamkach, dlatego po każdorazowym skorzystaniu z publicznej toalety bezwzględnie powinno się umyć ręce. Jednak i to może nie wystarczyć. Według wielu naukowców najgroźniejszym urządzeniem dla człowieka w toalecie jest suszarka, czyli skupisko różnorodnych grzybów. Zdecydowanie lepiej skorzystać z ręcznika papierowego bądź chusteczki.
Dbaj o czystość w toalecie, zaczynając od opuszczenia deski sedesowej przed spłukaniem
Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, sama deska sedesowa nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, aby nie odczuwać powszechnego w publicznych toaletach dyskomfortu psychicznego, warto zastosować papier na deskę klozetową. Powinniśmy również przed spuszczeniem wody zamknąć deskę sedesową, aby spłukiwane bakterie oraz wirusy nie przedostały się do otaczającego nas powietrza, tworząc tzw. chmurę bakteryjną, która rozsiewa się nawet na odległość ok. 2 metrów wokół toalety, stopniowo osadzając się na klamkach, spłuczce, podłodze. Bakterie, wirusy oraz rotawirusy mogą wywołać m.in. biegunkę i choroby układu pokarmowego. Z myślą o bezpieczeństwie użytkowników oraz dużej przepustowości publicznych toalet warto zatem regularnie dezynfekować muszle klozetowe specjalistycznymi detergentami, zachowując czystość w WC.