Jak zadbać o higienę i czystość w publicznej toalecie? - CLEAN FUTURE

Jak zadbać o higienę i czystość w publicznej toalecie?

Zachowanie czystości w toalecie, szczególnie publicznej, charakteryzującej się dużą przepustowością, może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak mimo tego, korzystając z łazienek ogólnodostępnych na stacjach benzynowych, w centrach handlowych, a nawet pubach, oczekujemy, że pomieszczenie będzie czyste i dostosowane do aktualnie panujących wymogów sanitarnych. Od najmłodszych lat byliśmy uczelni, że toalety publiczne są miejscem skupisk bakterii oraz wirusów, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, jest dostępność podstawowych artykułów higienicznych, takich jak papier, mydło czy nakładki na deskę sedesową. W poniższym artykule podpowiemy, jak zachować czystość w toalecie publicznej, aby zagwarantować użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Zapraszamy do ciekawej lektury!

Toaleta publiczna a skupisko bakterii i wirusów

Czy wiedziałeś, że w toalecie publicznej znajduje się blisko 80 000 bakterii i wirusów? Nic dziwnego, że toalety publiczne uchodzą za jedne z największych ich skupisk i są szczególnie niebezpieczne dla osób borykających się z obniżoną odpornością. Duża przepustowość oraz obojętność korzystających znacznie wpływają na jakość higieny toalet. Odpowiedzialność za czyszczenie toalety publicznej spada nie tylko na pracowników, ale także samych właścicieli. Zobowiązani są do regularnego czyszczenia, a zarazem dostarczenia odpowiednio dobranych, wysokiej jakości produktów, których celem jest zapobieganie krzyżowania i przenoszenia się bakterii, gwarantując bezpieczeństwo użytkownikom przed zarażeniem:

 • bakterią E.coli,
 • wirusem zapalenia wątroby typu A,
 • rotawirusami,
 • paciorkowcami,
 • gronkowcami,
 • wirusami grypy,
 • dwoinką rzeżączki.

Zachowanie czystości w toalecie – niezbędne wyposażenie

Regularne sprzątanie toalety za pomocą specjalistycznych środków to jeden z obowiązków właścicieli. W ogólnodostępnych łazienkach powinny znajdować się profesjonalne dozowniki mydła, ręczniki papierowe oraz papier toaletowy. Można by rzec, że są to najważniejsze elementy wyposażenia, które minimalizują ryzyko zakażenia. Niemniej jednak nie tylko sposób ich dozowania ma znaczenie. Równie ważny jest kształt oraz wielkość. Specjalistyczne dozowniki powinny zmniejszać ilość przypadkowych dotknięć. Nie da się ukryć, że najbardziej higieniczne są podajniki do mydła – dostępne w ofercie na cleanfuture.pl. Stanowią one doskonałą alternatywę dla mydła w kostce, na której wbrew pozorom osadza się naprawdę wiele bakterii. Hermetycznie zamknięte artykuły higieniczne zapobiegają zaś krzyżowaniu się oraz przenoszeniu drobnoustrojów. Warto wskazać na cechy charakterystyczne sensorycznych podajników mydła, a tym samym na ich zalety:

 • czas procedur higienicznych jest wyraźnie krótszy;
 • ekonomiczne zużycie mydła;
 • łatwa, intuicyjna obsługa – wystarczy, że przyłożysz ręce do maszyny, a znajdzie się na nich odpowiednia ilość mydła;
 • opcja regulacji ilości detergentu;
 • do urządzenia można wlać zarówno mydło, jak i żel pod prysznic, szampon, detergent do mycia naczyń, czy żel dezynfekcyjny;
 • pełne bezpieczeństwo – brak bezpośredniego kontaktu na linii urządzenie-dłoń. Ryzyko przeniesienia bakterii zostaje zatem zminimalizowane;
 • szeroki wybór form i kolorów podajników, co ułatwia dostosowanie modelu do aranżacji danego miejsca.

Równie ważne jest zapewnienie użytkownikom komfortu podczas oddawania podstawowych potrzeb fizjologicznych. Nakładki na deskę sedesową cieszą się ogromną popularnością w krajach zachodnich m.in. Niemczech. Nie da się ukryć, że Polsce również można się coraz częściej z nimi spotkać. Higieniczną nakładkę sedesową z ochronną warstwą foliową oraz rolki można zakupić na cleanfuture.pl. W 100% chronią przed zakażeniem, a także zapewniają wygodę podczas korzystania z toalety. Warstwa foliowa w pełni zabezpiecza przed kontaktem z bakteriami oraz wirusami, ponadto jest antystatyczna i nie przywiera do skóry. Co najważniejsze – jest jednorazowa. System zmienia ją samodzielnie po uruchomieniu procesu przez użytkownika.

Sprzątanie toalet publicznych a wysoka higiena pomieszczeń

Zachowanie wysokiej higieny toalet publicznych byłoby niemożliwe, gdyby nie specjalistyczne środki czystości, a także bezdotykowe dozowniki do mydła czy papieru ręcznikowego. Aby zagwarantować użytkownikom bezpieczeństwo oraz komfort z użytkowania ogólnodostępnych łazienek, warto przestrzegać również kilku najważniejszych zasad:

 1. Nawet jeśli pomieszczenie z pozoru wygląda na czyste i zadbane, należy poddać je regularnemu czyszczeniu za pomocą profesjonalnych środków czystości.
 2. Aby zachować czystość w toalecie, należy regularnie sprawdzać jej stan w ciągu dnia. Ze względu na dużą przepustowość pracownik powinien zareagować, gdy zauważy jakiekolwiek zabrudzenia.
 3. Bezdotykowe dozowniki mydła, papieru ręcznikowego oraz papieru toaletowego to niezbędne wyposażenie toalety publicznej. W przypadku braku wyposażenia należy natychmiast uzupełnić wkład.
 4. Trudno dostępne miejsca w toalecie, takie jak kratki wentylacyjne, okna czy krawędzie drzwi, powinny być poddane regularnemu czyszczeniu.
 5. Oprócz podstawowych środków czystości pracownicy powinni stosować specjalne środki do dezynfekcji, które redukują występowanie drobnoustrojów.

  Share this post: