Czy korzystanie z publicznej toalety zwiększa ryzyko COVID-19? - CLEAN FUTURE

Czy korzystanie z publicznej toalety zwiększa ryzyko COVID-19?

Gdy słyszysz „publiczne toalety”, jakie skojarzenia przychodzą Ci na myśl? Skupisko bakterii i wirusów, a może duża przepustowość? Nie od dziś wiadomo, że łazienki ogólnodostępne wywołują u wielu użytkowników dyskomfort psychiczny i nie ma w tym nic dziwnego. Świadomość, że inni również korzystali z publicznej toalety w celu załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, może być nieprzyjemna. Podobnie jak świadomość występowania zarazków, odpowiedzialnych za występowanie wirusowego zapalenia wątroby typu A, grypy, wybranych chorób wenerycznych, a nawet koronawirusa. W poniższym artykule dowiesz się, czy korzystanie z publicznej toalety zwiększa ryzyko zarażenia Covid-19, jak zachować czystość w WC, dlaczego warto opuszczać deskę sedesową przed spłukaniem oraz w jaki sposób maseczka chroni nas przed zakażeniem zarazkami w toalecie. Zapraszamy do ciekawej lektury!

Toalety publiczne a COVID, czyli nowe zasady BHP

W dobie koronawirusa, korzystając z publicznej toalety, powinniśmy być jeszcze bardziej ostrożni niż zazwyczaj. Jeśli obawiamy się zakażenia Covid-19 bądź innymi, występującymi w łazienkach ogólnodostępnych bakteriami, najlepiej unikać korzystania z nich, a nawet ograniczyć się do toalet domowych. Niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe, szczególnie zarażenia Covid-19 w toalecie publicznej, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych gdy pracujemy w centrum handlowym, pubie czy na stacji benzynowej. Jeśli chcemy uniknąć zasad BHP:

  1. Wybieraj publiczne toalety, które nie są oblegane. Jeśli nie masz takiej możliwości, miej na uwadze odległość między pozostałymi użytkownikami łazienki.
  2. Chcąc skorzystać z publicznej toalety, należy zwrócić uwagę na przepływ powietrza. Najlepiej wybrać sanitariat odpowiednio przewietrzony lub posiadający pracujący wentylator.
  3. Korzystając z łazienki ogólnodostępnej, nie zapominaj o bezwzględnym założeniu maseczki, która ochroni Cię przed unoszącymi się w powietrzu zarazkami, a także koronawirusem.
  4. Po załatwieniu potrzeb fizjologicznych bezwzględnie umyj ręce. Pomimo że dotknięcie powierzchni skażonej przez Covid-19 nie jest tak niebezpieczne, jak zarażenie się drogą kropelkową, nie oznacza to, że nie można zarazić się innymi bakteriami obecnymi w toalecie. Aby uniknąć zbędnego dotykania powierzchni w łazienkach ogólnodostępnych, warto założyć jednorazowe rękawiczki. Podczas korzystania z toalety należy położyć papier na deskę klozetową lub warstwę folii wysuwanej za pomocą inteligentnego systemu higieny toaletowej (warto zapoznać się z funkcjonowaniem tego urządzenia na cleanfuture.pl)

Dbaj o czystość w toalecie, czyli bezdotykowe wyposażenie

W publicznych toaletach muszle klozetowe najczęściej oddzielane są za pomocą kabin, gwarantując zachowanie względnie większej higieny. Niemniej jednak należy pamiętać, że zachowanie czystości w WC o dużej przepustowości nie jest wcale łatwym zadaniem. Toalety powinny być poddane regularnej dezynfekcji za pomocą specjalistycznych środków oraz dostosowane do aktualnie panującej sytuacji w kraju. Równie ważne jest wyposażenie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są bezdotykowe dozowniki do mydła oraz inne akcesoria łazienkowe na czujniki ruchu, takie jak dozownik do papieru ręcznikowego czy automatyczne baterie umywalkowe, które pozwalają zminimalizować ryzyko przeniesienia na skórę dłoni zarazków, wirusów oraz bakterii znajdujących się w powietrzu po spłukaniu wody w ubikacji. Doskonałym sposobem na zadbanie o czystość w toalecie jest papier na deskę klozetową bądź ochronna warstwa foliowa. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest wcześniej wspomniany inteligentny system higieny toaletowej w formie specjalnej nakładki na sedes, która za pomocą czujnika ruchu okryję deskę sedesową jednorazową nakładką foliową, minimalizując ryzyko zakażenia.

Bakterie w toalecie – opuszczaj deskę sedesową przed spłukaniem!

Mogłoby się wydawać, że najwięcej zarazków i bakterii w toalecie znajduje się na powierzchniach gładkich. Nic bardziej mylnego! Chińscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że podczas spłukiwania wody w ubikacji w muszli dochodzi do silnych turbulencji. Jeśli w wodzie z toalety znajdują się cząsteczki koronawirusa, mogą więc z łatwością zostać rozpylone w powietrzu, tworząc tzw. chmurę bakteryjną nawet na wysokości 1 metra. W konsekwencji osoba korzystająca z publicznej toalety może zostać zarażona, a następnie przenieść cząsteczki również na takie powierzchnie, jak klamki, papier toaletowy czy papier ręcznikowy.

Zachowaj czystość w WC, czyli jak prawidłowo myć ręce?

Bez wątpienia najważniejsza w dobie koronawirusa jest prawidłowa higiena dłoni. Według badań dłońmi możemy dotykać twarzy nawet 25 razy w ciągu godziny, równocześnie przenosząc zarazki i bakterie. Aby skutecznie usunąć drobnoustroje z powierzchni dłoni, powinniśmy:

  1. Zwilżyć ręce ciepłą wodą, a następnie nałożyć mydło.
  2. Czubkami palców rozprowadzić mydło na drugiej ręce i namydlić wewnętrzne oraz zewnętrzne powierzchnie dłoni, wielokrotnie powtarzając czynność.
  3. Następnie należy namydlić oba kciuki oraz obydwa nadgarstki.
  4. Na koniec należy starannie spłukać dłonie, aby usunąć mydło oraz wysuszyć je za pomocą ręcznika papierowego lub chusteczki.
  5. Czas mycia powinien wynosić od 15 do 30 sekund.

Warto dowiedzieć się  więcej na temat inteligentnych urządzeń, jak na przykład sensoryczne podajniki do mydła. Pozwalają w nieinwazyjny sposób uzyskać pożądaną ilość preparatu myjącego, zachowując przy tym pełną higienę dłoni. Zapraszamy na cleanfuture.pl 


Share this post: